Bezpieczeństwo pracy z żywicą epoksydową

Bezpieczeństwo pracy z żywicą epoksydową

W każdej dziedzinie pracy spotykamy się z zasadami BHP których bezwzględnie należy przestrzegać.
Nasze bezpieczeństwo jest priorytetem i zadbajmy o swoje zdrowie szczegónie gdy pracujemy z substancjami chemicznymi, szkodliwymi dla zdrowia do których niewątpliwie należy żywica epoksydowa. Proces tworzenia z niej przedmiotów, wylewek i tworzyw sztucznych o nietopliwych i nierozpuszczalnych właściwościach jest szeroko stosowany w wielu branżach.

Żywica epoksydowa jest wyjątkowym materiałem o przydatnych właściwościach: antyelektrostatyczność ( nie przyciąga kurzu, sierści, pyłków), antypośclizgowość, nie chłonie wody, wytrzymałość, łatwość w czyszczeniu. Tak wiele aspektów przemawia za szerokim zastosowaniem żywic w branży budowlanej jako materiału do wylewania posadzek, zalewania elementów elektrycznych ale również jako materiał do tworzenia ozdób, biżuterii, oryginalnych i niepowtarzalnych dekoracji wnętrz jak: zegary, tace, podkładki pod kieliszki, obrazy, a nawet stoły czy torebki. Jest to substancja bardzo często wybierana w rękodzielnictwie gdyż można żywice epoksydowe łączyć z drewnem, betonem, barwnikami czy zatapiać w niej wiele materiałów np.: suszone kwiaty, kamienie, monety. Jedyne co nas ogranicza w tworzeniu przedmiotów z żywic, o nasza wyobraźnia.

Pamiętać należy jednak, że żywica epoksydowa to nie zabawa, a jej szkodliwość jest bardzo duża. Nie jest to produkt absolutnie dla dzieci oraz nie można pozostawiać zwierząt w pomieszczeniu gdzie przechowujemy pojemniki z żywicą lub wylana żywica wysycha. Nieprawidłowe obchodzenie się z nią może powodować niepożądane skutki w tym podrażnienia oczu, skóry, alergie, enzemy, poparzenia, zawroty głowy, wymioty, nudności. Dlatego też podczas pracy z żywicą epoksydową bez względu na używaną przez nas jej ilość należy za każdym razem zakładać specjalistyczne maski chroniące przed jej oparami, rękawice, a również odpowniedni zabezpieczający całe ciało strój i co prawdopodobnie najważniejsze posiadać dużo wyobraźni.

Kolejną istotną rzeczą jest miejsce pracy. Jako twórca rękodzieła z żywice zaadaptuj koniecznie pomieszczenie które przeznaczysz tylko na swoją pasję. Nie wolno wylewać żywicy , a tym bardziej pozostawiać jej w miejscach dostepnych dla innych jak kuchnia, salon, sypialnia. Jest to niebezpieczne i niezdrowe. Odpowiednie wietrzenie pracowni i zabezpieczenie materiału pozwala na bezpieczną pracę. Pod ręką niezbędna jest również gaśnica. Łącząc żywicę z barwnikami alkohlowymi w celu jej zabarwienia na odpowiedni kolor, a następnie opalanie wylanej powierzchni by usunąć pęcherzymi powietrza niszczące efekt tafli szkła możę spowodować zapłon. Zbyt duża zawartość barwnika akoholowego w stosunku do żywicy epoksydowej może właśnie przynieść taki skutek.

Nie jest to jak widać zabawa, a odpowiedzialna praca i oczywiście przed rozpoczęciem działań produkcyjnych bądźmy przygotowani na wszelkie okoliczności oraz nie narażajmy na utratę zdrowia siebie i innych.