Prosty powód niesłychanej popularności anime

Prosty powód niesłychanej popularności anime

Filmy i seriale anime często są powodem kontrowersji oraz kłótni fanów z antyfanami. Nie da się jednak ukryć, że japońskie produkcje są popularne na niemal całym świecie. Czemu zawdzięczają swój wielki sukces?

Początki sztuki rysunku

System pisania w Japonii jest skomplikowany i od wieków często przysparzał trudności. Pojedynczy symbol nie oznacza konkretnej litery, a całe słowo, które może być interpretowane na wiele sposobów. W związku z tym zrozumienie tekstu bywało niemożliwe nawet dla osób wykształconych, a co dopiero dla prostych ludzi. Z tego powodu już w XII wieku zaczęto stosować rysunek jako formę opowiadania historii.

Sztuka opowiadania historii za pomocą rysunku rozwijała się przez wieki, a w XIX wieku zyskała ostateczną formę mangi. Była zrozumiała i prosta, a przy tym skierowana do osób dorosłych. Na tym etapie rozwój nastąpił już szybko, bo na początku XX wieku powstały pierwsze japońskie animacje znane jako anime.

Początkowo animatorzy wzorowali się na zachodnich kreskówkach, które były niezwykle popularne w Japonii. Z kolei Kraj Kwitnącej Wiśni nie był w stanie stworzyć własnych animacji, ponieważ cały proces wymagał zbyt dużych nakładów finansowych.

W drugiej połowie XX wieku rozwój w zakresie animacji znacząco przyspieszył, a japońscy artyści zaczęli wyrabiać swój własny, unikalny styl. Chociaż przez długi czas pozostawali w tyle za zachodnimi produkcjami, to sytuacja zaczęła ulegać zmianie.

Anime podbijające świat

Pierwsze pełnometrażowe anime nie odniosło spektakularnego sukcesu. Zainteresowanie filmem „The Legend of the White Snake” było znikome, ale jednocześnie stanowiło zapowiedź nadchodzących zmian. Rok 1958 był rokiem nadziei, która zaczęła się sprawdzać zaledwie 5 lat później.

Przełomem w kategorii anime był rok 1963, kiedy wydany został serial „Astro Boy”. Była to pierwsza japońska animacja, która została wydana na rynku międzynarodowym i przetłumaczono ją na wiele języków. Jednocześnie sprawiła, że popularność zyskała manga stanowiąca podstawę serialu. Na świecie w krótkim czasie sprzedało się blisko 100 milionów egzemplarzy. Ten sukces był wiatrem, który powiał w żagle japońskich animatorów.

Od tej pory sztuka anime zaczęła podbijać świat i znacząco prześcignęła zachodnie animacje. Japończycy początkowo kierowali swoje dzieła do dorosłych widzów. Dużą sławę zyskał pierwszy erotyk nawiązujący do baśni „1000 and 1 Nights”, który zapoczątkował gatunek hentai.

Następnie zaczęto produkować animacje przeznaczone dla młodszych odbiorców oraz dzielić je na te dla chłopców oraz dziewcząt. W latach 70 zachód niemal oszalał na punkcie japońskich filmów animowanych.

Złoty wiek anime

Mimo poprzednich sukcesów największy przełom nastąpił w latach 80. XX wieku. Jakość produkcji znacząco wzrosła, czego dowodem był pełnometrażowy film „Akira”. Nakręcony z niespotykaną w tamtych czasach prędkością 24 klatek na sekundę cieszył oczy wciągającą fabułą, ale przede wszystkim niespotykaną dbałością o szczegóły animacji.

W następnych latach anime przyciągało miliony fanów, a zachód aktywnie interesował się japońską sztuką rysunku i animacji. Odważne mieszanie gatunków, niespotykane i wciągające historie oraz coraz piękniejsze wizualnie dzieła sprawiły, że świat zakochał się w anime, a przeciwnicy tego gatunku nie byli w stanie tego zmienić.

Niespotykana popularność anime

Ze względu na fakt, że początkowo anime było kierowane do dorosłych, łatwiej było w późniejszych etapach trafić do dzieci i młodzieży. Kolejne pokolenia fanów japońskiej animacji dorastały, ale nie porzucały swoich zainteresowań. Zamiast tego prezentowały je swoim potomkom, a popularność anime nieustannie rosła. Tak się dzieje do czasów obecnych.

Aktualnie z łatwością można znaleźć sklepy z mangą, rysunkami, figurkami oraz innymi gadżetami nawiązującymi do anime. Japońskie rysunki są niezwykle popularne na konwentach fantasy pokroju Falkonu czy Pyrkonu w Polsce, a także najsłynniejszym na świecie Anime Expo w Los Angeles.

Dużą zasługę w popularności anime ma również fakt, że nie są to bajki dla dzieci, jak często bywają określane przez antyfanów. Japońska animacja często jest odtwarzana w telewizji zamiast filmów aktorskich. Są to wszelkiego rodzaju horrory, dramaty, thrillery, komedie, filmy psychologiczne, przygodowe czy erotyczne. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto mieć również na uwadze, że coraz ciężej znaleźć w kinach ambitny i interesujący film aktorski. Obecnie większą uwagę przykłada się do efektów specjalnych oraz prostej historii, co znacząco zmniejsza wybór ciekawych tytułów. Inaczej jest w przypadku anime. Chociaż tutaj oczywiście również występują nietrafione produkcje, to filmy animowane zazwyczaj mają ogromną głębię i nawiązania do świata rzeczywistego, przez co skłaniają do refleksji na temat życia.

Na koniec doskonałym przykładem może być przejrzenie repertuaru kinowego, szczególności w roku 2021. Wiele produkcji pojawia się na wielkich ekranach, przemija bez echa, a później ciężko przypomnieć sobie nawet tytuł filmu. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku anime, które zagościło w wielu kinach w Polsce. Mowa tu o filmie animowanym „Belle” wzbudzającym emocje oraz poruszającym trudną tematykę traumy po śmierci bliskiej osoby i poszukiwaniu ukojenia w wirtualnej rzeczywistości. Japońska produkcja długo nie schodziła z ust Polaków i wciąż przyciąga widzów.