Zarabianie na handlowaniu starymi pocztówkami

Zarabianie na handlowaniu starymi pocztówkami

Filokartystyka jest to hobby polegające na kolekcjonowaniu pocztówek. Jest to jedna z najpopularniejszych pasji, która z czasem może się przerodzić w hobby, pochłaniające ogromną ilość czasu i pieniędzy, lecz dające wielkie poczucie satysfakcji.

Zbierać można wszystkie pocztówki – od znajomych z wakacji, zakupione osobiście w odwiedzanych miastach, otrzymane w spadku po rodzicach lub dziadkach itp. Przedstawiające widoki i panoramy miast i zabytków, florę, faunę oraz wszystko, co człowiek może wymyślić, sfotografować lub narysować. Część ludzi kolekcjonuje pocztówki z obiegu pocztowego, a część pocztówki niezapisane. Najcenniejszymi pocztówkami (nazywane wcześniej kartami pocztowymi) są kartki zabytkowe, pochodzące jeszcze z końca XIX wieku. Za te najrzadsze należy zapłaci niekiedy nawet około 1000 zł.

Większość kolekcjonerów zbiera pocztówki w celach czysto kolekcjonerskich, sentymentalnych lub po prostu w celu powiększenia zbiorów. Istnieje także grupa ludzi, którzy zarabiają na nich naprawdę niezłe pieniądze. Nie jest to jednak proste zajęcie, ponieważ trzeba być ekspertem w danej dziedzinie, by móc oszacować wartość danej pocztówki. Warto wyspecjalizować się w jednej tematyce (np. pocztówki z jednym motywem), ponieważ tematyka pocztówek jest przeróżna i nikt nie jest w stanie oszacować wartości każdej pocztówki. Niekiedy to samo zdjęcie lub obrazek na pocztówce, lecz w innym układzie lub kolorystyce podraża dany walor o kilkadziesiąt albo kilkaset złotych.

Bycie niejako rzeczoznawcą pocztówkowym w celu zarabiania na nich pieniędzy wymaga wieloletniej praktyki i rozeznania rynku. Najlepszym narzędziem do ustalania wartości pocztówki są aukcje internetowe (ebay, Allegro itp.), gdzie znajdziemy szeroką ofertę starych pocztówek i po przejrzeniu kilkudziesięciu tysięcy walorów możemy rozeznać realną cenę za daną pocztówkę. Niestety trzeba mieć trochę szczęścia i wprawne oko, aby spośród tysięcy pocztówek wybrać te najciekawsze i najbardziej wartościowe. Nie jest sztuką kupić wartościową pocztówkę za ogromne pieniądze. Sztuką jest kupić wartościową pocztówkę za bardzo tanie pieniądze.

To właśnie takich okazji prawdziwi handlarze pocztówkami poszukują. Na takich pojedynczych transakcjach można zarobić nawet 100-200 zł, więc nakład czasu i pracy włożonej w przeszukiwanie internetu zwraca się bardzo szybko.

1 thoughts on “Zarabianie na handlowaniu starymi pocztówkami

Comments are closed.