Jak inwestować w sztukę?

Jak inwestować w sztukę?

Sztuka jest nie tylko przyjemna, ale może też stać się zyskownym elementem, w który można inwestować. W ciągu ostatnich kilku lat okazało się, że inwestowanie w sztukę jest jedną z najbardziej opłacalnych i bezpiecznych inwestycji. Czy jesteście miłośnikami sztuki i chcielibyście zacząć w nią inwestować? Czy chcecie wiedzieć, czy sztuka jest rzeczywiście interesującym aktywem z finansowego punktu widzenia? Dziś porozmawiamy o inwestowaniu w sztukę i projekty kulturalne oraz o tym, jak postęp technologiczny przybliżył ten świat do każdego, kto chce być jego częścią. Oprócz tego, że mamy osobiste upodobanie do sztuki i ogólnie do świata kultury, istnieje wiele innych powodów, dla których inwestowanie w tej dziedzinie jest dobrym pomysłem. Opowiemy wam o niektórych z nich:

Sztuka z czasem zyskuje na wartości, w przeciwieństwie do dużej części aktywów. Są to elementy, które nie tracą wartości z upływem czasu, a wręcz przeciwnie – im więcej czasu upływa, tym większą wartość zwykle się im przypisuje, co oznacza, że w czasach dużej zmienności pozostają bezpieczne i stabilne.

Dzieła sztuki mają wartość wewnętrzną i nie podlegają różnicom wynikającym z wymiany walut lub cech różnych rynków.

Sztuka jest również dobrem bardzo łatwo dostępnym, ponieważ jej cena wyjściowa nie jest tak wysoka jak w przypadku innych instrumentów inwestycyjnych. W czasach kryzysu, sztuka jest jedną z najlepszych inwestycji. Dzieje się tak dlatego, że ceny ustalane przez artystów lub instytucje artystyczne bardzo spadają, ale ich wartość – jak już mówiliśmy – nie spada, nawet jeśli upłynie dużo czasu. Oprócz tych powodów, dla których inwestowanie w sztukę i kulturę jest dobrym pomysłem, jest jeszcze fakt, że jest to rodzaj inwestycji, który można łączyć z innymi. Oznacza to, że nie musimy skupiać się tylko na tej dziedzinie, ponieważ, jak zapewne wiesz, posiadanie zdywersyfikowanego portfela jest kluczem do sukcesu w świecie inwestycji. Jak inwestować w sztukę? Jeśli dotarłeś do tego miejsca, to dlatego, że chcesz wiedzieć, w jaki sposób i za pomocą jakich produktów finansowych można inwestować w projekty artystyczne i kulturalne.

Fundusze inwestujące w dzieła sztuki

Najbardziej powszechnym i rozpowszechnionym sposobem inwestowania w dzieła sztuki są fundusze inwestujące w dzieła sztuki. Ogólnie rzecz biorąc, fundusze te zajmują się kupnem i sprzedażą dzieł sztuki z pomocą profesjonalnych menedżerów, którzy posiadają wszelkie informacje historyczne i artystyczne na temat każdego dzieła, a także potrafią przełożyć to na rentowność. Największą zaletą funduszy inwestujących w dzieła sztuki jest to, że dzięki pomocą menedżerów nie trzeba być ekspertem w dziedzinie sztuki, aby wiedzieć, kiedy dane dzieło sztuki jest opłacalne, a kiedy nie. Najgorsze jest to, że aby stać się częścią tych funduszy, trzeba wpłacić znaczną sumę pieniędzy.

Crowdfunding sztuki

Podobnie jak w każdej innej dziedzinie, crowdfunding jest również obecny w świecie sztuki, gdzie niektórzy początkujący artyści mogą prowadzić kampanie mające na celu zebranie funduszy na konkretny projekt artystyczny. Choć są osoby, które finansują tego typu projekty altruistycznie, możliwe jest również uzyskanie zwrotu z inwestycji. W tym celu musimy dowiedzieć się więcej o samym artyście i o tym, jakie zainteresowanie wzbudza on w środowisku galerii i instytucji sztuki.

Kupowanie dzieł sztuki fizycznie

Jednym z wciąż skutecznych sposobów inwestowania w sztukę jest po prostu kupowanie jej, a następnie sprzedawanie. Jeśli dana osoba posiada wiedzę i jest blisko świata sztuki, może być świadoma trendów i tego, kim są najbardziej wschodzący artyści lub ruchy artystyczne. Tak więc kupno konkretnego dzieła na przykład na targach sztuki, aby sprzedać je po jakimś czasie, gdy jego wartość wzrośnie, jest najczęstszym sposobem zarabiania na sztuce.

1 thoughts on “Jak inwestować w sztukę?

  1. Inspirujący artykuł! Szukam metod na dywersyfikacje i sztuka wydaje się być strzałem w 10

Comments are closed.