Masa solna – prosty przepis na udane lepienie
W dzisiejszych czasach możemy kupić niemal wszystko. Jednak w dobie wszechobecnej chemii coraz częściej powraca się do produktów pochodzenia naturalnego. Takim właśnie naturalnym tworzywem jest masa solna. Bez najmniejszego trudu możemy zrobić ją sami, z dostępnych w każdej kuchni składników i wykonać z niej mnóstwo rzeczy, ale także za jej pomocą rozwijać wyobraźnię i sprawność manualną naszych dzieci, będąc równocześnie spokojni o jej wpływ na ich zdrowie.
Od plasteliny czy innych sztucznych tworzyw do lepienia, masa solna ma kolejną istotną przewagę, a mianowicie jej ilość. Z pudełka modeliny raczej trudno będzie nam ulepić np. ramkę na zdjęcie. Natomiast masy solnej możemy zrobić ile tylko dusza zapragnie… No i oczywiście ile posiadamy w domu mąki oraz soli, bo to właśnie z tych składników oraz wody powstanie idealnie plastyczna masa do lepienia. Oto prosty przepis: 1 szklanka soli 1 szklanka mąki 0, 5 szklanki wody Należy wsypać mąkę oraz sól do jednego naczynia, dodać wodę i całość wyrabiać, aż do uzyskania jednolitej masy. Czasami ciasto może jeszcze kleić się do rąk, wtedy należy dodać jeszcze trochę mąki i wyrobić. Ot, cała „filozofia” przygotowania budulca, pod nasze małe arcydzieła!
Nie wolno jednak nie doceniać potencjału drzemiącego w tym prostym do przygotowania „tworzywie”. Masa solna bowiem, po wypieczeniu w piekarniku, staje się równie trwała jak wyroby z gliny czy gipsu. Dlatego możliwe jest wykonanie za jej pomocą nie tylko figurek czy płaskorzeźb, ale również elementów wykończenia wnętrz, takich jak choćby wcześniej wymienione ramki na zdjęcia. Wypieczoną masę solną można dowolnie ozdabiać za pomocą farb, ale także przy użyciu pistoletu z gorącym klejem mocować na niej inne ozdoby, takie jak muszle, korale, suszone kwiaty czy ciekawe w kształcie makarony. W ten sposób powstać może tematyczna ramka na zdjęcie z nad morza, ozdobiona znalezionymi przez nas samych muszlami czy bursztynami. Wykonamy z niej również piękne ozdoby choinkowe, króliczki na wielkanocny stół i wiele, wiele więcej. Nie sposób byłoby tu wymienić wszystkiego, ponieważ jedynym ograniczeniem jest nasza własna wyobraźnia.
A oto instrukcja wypiekania wyrobów z masy solnej: W zależności od wielkości i grubości wyrobów całkowity czas wypiekania będzie wahał się od 90 do 120 minut. Także temperatura piekarnika będzie zmieniać się w miarę upływu czasu wypiekania. Bardzo ważne jest, aby nie wkładać wyrobów do mocno rozgrzanego piekarnika, gdyż ciasto może się zniekształcić. Należy rozpocząć pieczenie od temperatury 60 st Celsjusza i piec przez około 30 minut, a potem sukcesywnie zwiększać temperaturę, aż do uzyskania 100 st C. Można skorzystać z funkcji termoobiegu, jednak tylko pod koniec pieczenia, aby nie wysuszyć zbyt szybko wyrobów i nie spowodować ich popękania. Blachę do pieczenia najlepiej jest wyłożyć folią aluminiową, gdyż później ułatwi nam to ich odlepienie.
Kiedy wszystko zostało już szczegółowo objaśnione, nie pozostaje nic innego jak tylko życzyć udanej zabawy oraz niezliczonej ilości pomysłów. Do dzieła!